Zaloguj się i zobacz zamówienia, listy zakupowe oraz wiele więcej!
Zaloguj sięNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj sięCoraz więcej czasu spędzamy przed komputerami - nie tylko w pracy, ale też w domach. A niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów, laptopy czy telewizory i smartfony negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia niektórych chorób oczu jest praca przy komputerze trwająca 8 godzin dziennie lub więcej. Jeśli często odczuwasz zmęczenie oczu po wielu godzinach wpatrywania się w ekran monitora to podpowiemy Ci co zrobić by tego uniknąć i wygodnie pracować przy komputerze. Poradzimy na jakiej wysokości powinien być monitor, jaka powinna być zachowana odległość oczu od ekranu i w jaki sposób powinna być ustawiona jego jasność i kontrast. Wystarczy kilka prostych ustawień, by zadbać o swój wzrok oraz stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, które będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie, ale też efektywność pracy.
Dla osób pracujących przed komputerem ergonomiczna konfiguracja monitora jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala zadbać o właściwą postawę ciała oraz ochronę oczu. Można w ten sposób uniknąć chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz wyeliminować przyczyny zmęczenia oczu, czy też powstawanie wad wzroku, spowodowanych długą pracą przy komputerze. Nieprawidłowo ustawiony monitor ma negatywny wpływ na wzrok i może prowadzić do chorób oczu, pogorszenia ostrości widzenia, swędzenia oczu, bólu gałek ocznych, bólów głowy oraz szyi i ramion.
Chcąc prawidłowo zadbać o ochronę oczu podczas pracy przy komputerze należy nie tylko odpowiednio ustawić monitor na biurku, ale też zoptymalizować jakość i jasność ekranu monitora. Ergonomicznie ustawiony monitor pozwoli zadbać o oczy i pomoże przyjmować prawidłową postawę ciała podczas pracy z komputerem.
Aby móc odpowiednio ustawić monitor, warto upewnić się, czy posiada on stopkę z szerokim zakresem regulacji pozwalającą na dostosowanie ekranu do optymalnej pozycji pracy. Niektóre monitory umożliwiają jedynie niewielkie odchylenia ekranu na boki lub w pionie. Są też takie, które są pozbawione możliwości regulacji, ale ich lepiej unikać. Warto też podkreślić, że monitor w miejscu pracy powinien mieć matowy ekran i być ustawiony bokiem do okna lub innego źródła światła, aby uniknąć odbicia światła. A jeśli dużo pracujesz z tekstem w formacie A4, to warto wybrać monitor z funkcją pivot - umożliwiającą obracanie monitora o 90 stopni w prawo.
Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort, ale też efektywność w pracy warto zadbać również o właściwy rozmiar monitora. A dlaczego? Otóż, badania wykazują, że rozmiar monitora ma istotne znaczenie dla produktywności. Praca na 26-calowym ekranie panoramicznym oraz korzystanie z dwóch monitorów o rozmiarze 20 cali okazało się najbardziej wydajne. W porównaniu z pracą na jednym 18-calowym monitorze, wydajność wzrosła o ponad 40%.
Co więcej, monitor powinien mieć również dostosowaną jasność i kontrast w celu uzyskania optymalnej widoczności. Jeśli ekran jest zbyt jasny, to może powodować oślepienie i zmęczenie oczu. Natomiast zbyt ciemny ekran będzie utrudniał oglądanie, co będzie skutkowało wytężaniem wzroku prowadzącym do zmęczenia oczu. Do uzyskania optymalnych ustawień każdego dnia będzie pomocna funkcja Auto EcoView - będąca na wyposażenia wysokiej klasy monitorów, która utrzymuje najlepszą jasność ekranu poprzez wykrywanie zmian oświetlenia w otoczeniu i automatyczne dostosowanie jasności ekranu, aby był on zawsze odpowiedni, niezależnie od zmienności oświetlenia w ciągu dnia.
Zachowanie odpowiedniej odległości między oczami a monitorem jest ważnym elementem unikania zmęczenia oczu. Idealna odległość monitora od oczu powinna wynosić mieścić się w przedziale 50-70 cm od oczu. Co ważne, ekran powinien zmieścić się w polu widzenia użytkownika nie wymuszając odchylenia się do tyłu na krześle. Takie ustawienie monitora ma umożliwiać łatwe odczytywanie całej zawartości wyświetlanej na ekranie bez nadwyrężania oczu. Jeśli biurko znajduje się zbyt daleko od monitora, może być konieczne dostosowanie rozmiaru ekranu lub rozdzielczości, aby uniknąć zmęczenia i podrażnienia oczu.
Aby uzyskać najlepsze warunki pracy, monitor powinien być ustawiony prostopadle do użytkownika, a jego bok powinien być skierowany w stronę okna. Górna krawędź monitora powinna być umiejscowiona nieco poniżej linii oczu, a środek ekranu na linii swobodnego patrzenia. W praktyce oznacza to, że monitor powinien być ustawiony pod kątem 15° – 20° poniżej płaszczyzny oczu (10-22 cm poniżej oczu), z kolei ekran powinien być lekko odchylony do tyłu o 5° – 10°. Zazwyczaj osiąga się to poprzez regulację wysokości i nachylenia podstawy monitora lub krzesła biurowego. W razie potrzeby pod monitorem można umieścić podstawkę pod monitor, aby osiągnąć prawidłową wysokość. Ważne jest, aby upewnić się, że monitor znajduje się na wygodnym dla użytkownika poziomie, aby nie nadwyrężać oczu ani szyi.
Podczas regulacji monitora należy pamiętać o kilku często popełnianych błędach. Na przykład, monitor nie powinien być umieszczony zbyt daleko od użytkownika lub pochylony pod kątem, który powoduje zmęczenie szyi. Ponadto należy unikać utrzymywania zbyt wysokich ustawień kontrastu i jasności monitora oraz zwracać uwagę na wszelkie odblaski, które mogą ograniczać widoczność na ekranie. Powodują one większe zmęczenie oczu. Jeśli to możliwe, należy używać filtrów redukujących odblaski, aby zmniejszyć odbicia i poprawić widoczność. Co więcej, należy unikać ciągłego skupiania wzroku na monitorze. Wiele osób pracujących przy komputerze doświadcza swędzenia, pieczenia, łzawienia, zaczerwienienia i chronicznego zmęczenia oczu. To skutki zespołu suchego oka, który pojawia się gdy przez długi czas intensywnie patrzymy na ekran bez mrugania. A co ważne, wraz z wiekiem śluzówka oka staje się bardziej wysuszona, co dodatkowo pogarsza ten problem. Najczęściej wymienianym schorzeniem związanym z długim patrzeniem na ekran jest również syndrom widzenia komputerowego (CSV, computer vision syndrom), z którym boryka się ponad 60% osób pracujących przy komputerze.
W związku z tym warto pamiętać o robieniu regularnych przerw w pracy przy komputerze - najlepiej co około 30 minut. Wystarczy oderwać wzrok od monitora i spojrzeć w dal - skupić wzrok na innych przedmiotach, ścianie, widoku za oknem oraz patrz na boki pod różnymi kątami. Taki trening w godzinach pracy wzmocni mięśnie oczu i pozytywnie wpłynie na zdolność akomodacji i zwiększy częstotliwość mrugania. Wówczas Twoje oczy będą mogły nieco odpocząć. Dodatkowo, należy zadbać o właściwe nawilżenie oczu - ulgę przyniosą krople do oczu. By uniknąć problemów z oczami i bólu oczu spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze warto pamiętać o używaniu okularów z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem światła niebieskiego. Nawet jeśli nie ma się stwierdzonej wady wzroku, to można zaopatrzyć się w okulary tzw. zerówki by chronić oczy.
Chcąc uniknąć zmęczenia oczu poprzez odpowiednie ustawienie monitora, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria, które pomagają dbać o oczy oraz uzyskać właściwą ergonomię miejsca pracy, skutkującą zwiększoną efektywnością pracy przed monitorem. Będą to nie tylko podstawki pod monitory i laptopy czy też biurowe krzesła. Pomocne są również, podnóżki i podpórki pod plecy oraz podkładki pod mysz czy też mysz o ergonomicznej konstrukcji.
Podstawki pod monitor należą do najpopularniejszych akcesoriów do ergonomicznej konfiguracji monitora. Pomagają one podnieść wysokość monitora do optymalnego poziomu, co zmniejsza obciążenie oczu. Stojaki na monitory pozwalają również użytkownikom na regulację monitorów z boku na bok lub w górę i w dół, dając im większą kontrolę nad kątem widzenia. Podstawki pod monitory pomagają również w zarządzaniu kablami lub innymi drobnymi akcesoriami biurowymi - utrzymując porządek na biurku.
Jeśli laptop jest Twoim narzędziem pracy, to możesz sięgnąć po ergonomiczne podstawki dedykowane właśnie laptopom, które pozwolą uzyskać optymalny kąt nachylenia i wysokości ekranu.
Komfort pracy oraz pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas pracy przy komputerze zwiększają również takie akcesoria jak podkładki pod mysz, klawiaturę czy też podnóżki oraz ergonomiczny fotel biurowy.
Podkładki pod mysz zapewniają wygodną powierzchnię, na której można oprzeć dłonie i klikać myszą, zmniejszając ryzyko nadwyrężenia nadgarstka i bólu dłoni. Pomagają również zwiększyć dokładność podczas klikania lub przewijania dokumentów. Zapewniają dodatkową amortyzację dla większego komfortu i wsparcia. Z kolei ergonomiczne podkładki pod nadgarstki zapewnią im odpowiednie podparcie, przez co zostaną odciążone i chronione przez ewentualnymi urazami.
Warto też zainwestować w ergonomiczną mysz komputerową zaprojektowaną tak, aby zmniejszyć obciążenie nadgarstków i dłoni. Ma ona zakrzywiony kształt i podpórkę pod kciuk, które ułatwiają trzymanie i manewrowanie. Ciekawą podpozycją są pionowe myszy, których konstrukcja zapobiega powstawaniu napięć i bólu w barku oraz nadgarstku.
W zachowaniu ergonomii stanowiska pracy pomocne są również podnóżki. Zapewniają one doskonałe wsparcie dla stóp, pomagając zmniejszyć garbienie się i poprawić postawę podczas pracy na komputerze. Podnóżek pozwala również użytkownikowi łatwo dostosować swoją pozycję, co może pomóc zmniejszyć zmęczenie i utrzymać ciało w optymalnej pozycji roboczej. Ważne jest, aby wybrać podnóżek, który jest regulowany, aby można było znaleźć najlepszą wysokość i kąt dla stóp. Dodatkowo, podnóżek powinien być wystarczająco szeroki, aby zapewnić odpowiednie wsparcie, jednocześnie pozwalając na swobodę ruchów. Dzięki podnóżkowi można uniknąć pochylania się do przodu, co zmniejszy obciążenie pleców i zmniejszyć ryzyko bólu szyi i ramion.
Właściwe ustawienia monitora będzie możliwe kiedy zadbasz o odpowiednia pozycję ciała w czasie pracy przy komputerze. Wówczas łatwiej uzyskać optymalne ustawienie ekranu i zadbać o zdrowie oczu. Odpowiednie ergonomiczne fotele biurowe zapewniają niezbędne podparcie lędźwi, które pomaga utrzymać kręgosłup w jednej linii, a tym samym stałą odległość od ekranu monitora. oraz zmniejszyć obciążenie oczu. Jeśli krzesło nie jest wystarczająco ergonomiczne można zawsze skorzystać z podpórek pod plecy.
Podsumowując należy podkreślić, że chcąc zadbać o wzrok w pracy biurowej bez nadwyrężania oczu przed komputerem należy pamiętać o ustawieniu monitora na odpowiedniej wysokości i w odległości od oczu użytkownika komputera oraz zainwestować w odpowiednie artykuły zwiększające ergonomię stanowiska pracy. Korzystanie z komputerów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych jest nieodłączną częścią codziennej pracy, ale też rutyny. Niestety negatywnie wpływa to na nasze zdrowie, więc niezwykle ważne jest aby dbać o wzrok i komfort pracy. Teraz już wiesz jak to zrobić.
A jeśli ustawienie monitora na biurku sprawia Ci trudność ze względu na panujący na blacie bałagan, przeczytaj nasz artykuł o archiwizacji dokumentów, z którego dowiesz się jak je uporządkować.